Jak dobrze wybrać laptopa / notebooka?

2. Procesor: dobór typu procesora i jego mocy


Laptop może być płaskiLaptop długiLaptop ciężkiLaptop drogiNotebookWymarzony notebookCzy kierować się wyglądem
Strona główna | 1.Matryca  2.Procesor  3.Dysk twardy  4.Interfejsy  5.Pamięć RAM  6.Waga  7.Wskaźnik  8.Długość czasu pracy na baterii  9.Inne cechy, dodatki  | Poradnik kieszonkowy | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Procesor to serce systemu. Od jego mocy w głównej mierze zależy szybkość wykonywania programów, ogólne wrażenie `radzenia sobie` z zadaniami, a co za tym komfort i jakość pracy na przenośnym komputerze. Typ użytego w notebooku procesora wpływa znacząco na jego cenę. Ma on też znaczenie gdy liczy się dla nas czas pracy na zasilaniu bateryjnym (niektóre procesory konsumują w miarę dużo energii).
Liczba produkowanych procesorów, w które może być wyposażony nasz laptop jest imponująca. Procesory te można podzielić ze względu na ilość rdzeni. 1-rdzeniowe procesory to starsze i niskobudżetowe jednostki. Dwu, a nawet 4-rdzeniowe procesory to już szybsze rozwiązania(droższe) ale już powoli mieszczące się w standardzie. Zasada jest prosta: czym więcej rdzeni tym procesor teoretycznie mocniejszy i praca na laptopie w taki procesor wyposażonym będzie sprawniejsza.
Szybki przegląd:
Celeron - niskobudżetowy procesor Intela,jest wolniejszy od Pentiumów. Celeron-M to również niskobudżetowy procesor, wolniejszy od Pentium-M. Pentium-M to wydajny i oszczędzający energię procesor. Pentium 4 zaprojektowany dla komputerów stacjonarnych, energochłonny ale wydajny. AMD Athlon 64 to ulubiony procesor dla graczy, wspiera obliczenia 64-bitowe. Mobile AMD Athlon 64 (x2) porównywalny z Pentium-M, a (x2) z Intel Core 2 Duo. Turion 64 - następca Athlona 64. Intel Core (2) Duo - wydajne procesory dwu rdzeniowe Intela, Intel Core i3/i5/i7 - najszybsze i wydajne procesory nowej generacji.

« By porównać rzeczywistą moc procesorów zachęcamy do zapoznania się ze stroną cpubenchmark.net, która prezentuje wyniki pewnych pracochłonnych obliczeń wykonanych na procesorach z wyższej, średniej i najniższej półki (czym wyższy wynik tym lepsza wydajność procesora). Warto przy tym zaznaczyć, że niektórych wymienionych tam procesorów nigdy nie znajdziemy w laptopach (ze względu na wielkość lub duże zapotrzebowanie na energię nadają się jedynie do serwerów lub komputerów stacjonarnych).

Jednym z parametrów procesora jest jego częstotliwość pracy. Wyrażona one jest w jednostce oznaczanej Ghz (Giga Herz`ach), która mówi ile taktów na sekundę wykonuje procesor. Niestety niejasne oznaczenia producentów, zagmatwanie w przelicznikach nie daje możliwości bezpośredniego odnoszenia częstotliwości pracy jednego procesora do drugiego. Tylko jedno jest pewne - spośród dwóch procesorów tego samego typu szybszy jest ten o wyższej częstotliwości zegara.

Kolejnym istotnym parametrem jest ilość pamięci cache procesora. Jest to podręczna pamięć, której procesor używa by przyśpieszyć niektóre wykonywane przez siebie operacje. Im większa liczba pamięci wyrażona w MB -megabajtach, bądź KB-kilobajtach tym lepiej. Brak wystarczającej liczby pamięci cache procesora szczególnie daje się we znaki przy przełączaniu okien systemu i równoczesnym działaniu wielu aplikacji.

:) Aby dobrze wybrać procesor należy ocenić swoje potrzeby. Jeżeli mamy zamiar korzystać z zaawansowanych aplikacji, prowadzić obliczenia (np. oglądać mapy nieba, robić obliczenia inżynierskie itp.) warto zainwestować w procesor. Mniej wymagające zastosowania - biuro, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, surfowanie po Internecie nie wymaga drogiego procesora. Warto spytać kilku sprzedawców, zebrać ich opinie jaki procesor będzie dla nas odpowiedni.
Procesor · Centrino · Celeron · Athlon · Pentium · Penium4 · Sempron · Turion · LowVoltage Centrino

Wydrukuj poradnik-kompendium o wybieraniu laptopa
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->