Jak dobrze wybrać laptopa / notebooka?

1. Ekran: dobór wyswietlacza w laptopie


Laptop może być płaskiLaptop długiLaptop ciężkiLaptop drogiNotebookWymarzony notebookCzy kierować się wyglądem
Strona główna | 1.Matryca  2.Procesor  3.Dysk twardy  4.Interfejsy  5.Pamięć RAM  6.Waga  7.Wskaźnik  8.Długość czasu pracy na baterii  9.Inne cechy, dodatki  | Poradnik kieszonkowy | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Wielkość i rozdzielczość matrycy to dwa bardzo ważne parametry laptopa. Czynniki te w dużym stopniu wpływają na cenę komputera, ale też dyktują możliwości i komfort pracy. Wszystkie obecnie montowane ekrany w notebookach to matryce LCD (ang. Liquid Crystal Display), działające dzięki wykorzystaniu pewnego zjawiska elektro-chemicznego.
Wielkość matrycy, określa się przekątną wyrażoną w calach(oznaczenie: "). Ten parametr ważny jest dla osób słabiej widzących i ceniących duże ekrany. Nie mówi on ile `zmieści się` na ekranie. Laptop, który będzie użytkowany w domu, rzadko przenoszony, wykorzystywany do oglądania filmów i rozrywki można zakupić z matrycą 19" (będzie duży i ciężki). Dla osób, które będą się przemieszczać ze swoim laptopem, najlepszym rozwiązaniem będzie matryca 15" - mała, zgrabna, lekka. Większość obecnie stosowanych matryc jest wydłużonych w poziomie (kiedyś kształt ekranow bardziej dążył do kwadratu dziś do prostokąta)
Rozdzielczość matrycy, to parametr wyrażający ilość punktów(pikseli) w poziomie i pionie (np. 1024x768). Ta cecha ekranu pozwala określić `jak wiele` zmieści się na ekranie.
Dla przykładu można wyobrazić sobie dwie matryce o wielkościach 15", mogące pracować odpowiednio w rozdzielczości pierwsza-1024x786, druga-1400x1050. Więcej linii tekstu, i innych danych zobaczy w jednej chwili użytkownik matrycy drugiej. Matryce o wyższej rozdzielczości są szczególnie polecane dla ludzi chcących obejmować rezultat swojej pracy w jak najszerszym spojrzeniu (np. inżynierowie-rysunki tech., projektanci-aranżacje, programiści-linie kodu, itp.)
Proporcje ekranu wyrażają stosunek długości boków do siebie. Kiedyś najpopularniejsze ekrany 4:3 (4 długość, 3 wysokość) zostały wyparte przez ekrany 16:10 i 16:9. Niestety rozciągnięty ekran wcale nie gwarantuje bardziej komfortowej pracy - np. większość stron internetowych na ekranie 16:9 wciąż będzie wyświetlanych z pustymi pasami po obu stronach treści(strata powierzchni ekranu). Wydaje się zatem, że wydłużone ekrany wprowadzono jedynie dla łatwego przenoszenia laptopów (bardziej przypominają kształtem skoroszyt).

Strona wyświetlona na ekranie 4:3
strona na ekranie 4:3
Strona na ekranie 16:9
Strona na ekranie 16:9

Ekran dotykowy - za pomocą dotyku można dokonywać wyboru opcji na ekranie. Dobre rozwiązanie w połączeniu z Windows 8 i dla ludzi dużo surfujących po internecie.


Kilka najczęściej spotykanych konfiguracji to:
  • wielkość 11"-17,3", rozdzielczość 1366x768 pikseli (HDTV), proporcje 16:9
  • wielkość 11"-17.3", rozdzielczość 1600x900 pikseli (HD+), proporcje 16:9
  • wielkość 13.3"-18.4", rozdzielczość 1920x1080 pikseli (HDTV 1080p), proporcje 16:9
  • wielkość 12.1"-17.3", rozdzielczość 1280x800 pikseli (WXGA), proporcje 16:10
  • wielkość 13.3"-15.4", rozdzielczość 1440x900 pikseli (WXGA+), proporcje 16:10

Matryca (HDTV - 1366x768) w zupełności wystarcza do celów nieprofesjonalnych.

Do matrycy szerokiej(nazwa z przedrostkiem W) trzeba się przyzwyczaić, ale w rezultacie daje ona więcej miejsca na wyświetlenie danych i podwyższa standard pracy(wyłączając strony internetowe - opisane wyżej).

Matryce SXGA+/WSXGA+/WUXGA są wręcz wymagane do bardziej zaawansowanych prac - projektowych i inżynierskich (np. do pracy z aplikacjami typu CAD/CAM). Można je również z pełnym powodzeniem wykorzystywać do mniej profesjonalnych zastosowań. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kupując laptop z symbolami SXGA+/WSXGA+/WUXGA i małą wielkością matrycy (np.15.4") znaki, obraz będzie `jakby` mały, wszystko będzie zbite i upakowane. Dla osób mających kłopoty ze wzrokiem może to być to uciążliwe.


Innymi parametrami notebookowej matrycy są:
  • typ powłoki (bardzo długo jedyną powłoką była standardowa matowa - światło się tak mocno od niej nie odbijało). Od jakiegoś czasu podbijają rynki matryce mające w nazwie `Crystal Brite`, `TruBrite`, `Crystal View`, `Glare` itd. Są to matryce z powłoką imitującą szybę, brak matowości polepsza odwzorowanie kolorów i ostrość obrazu lecz z również prowadzi do problemów z refleksami (odbiciami świetlnymi).
  • podświetlanie - przez długie lata matryca była podświetlana malutkimi świetlówkami fluorescencyjnymi. Producenci jednak przerzucili się na mniej awaryjne i bardziej wydajne (również energetycznie) podświetlanie LED (diodowe).
  • jasność (wyrażona w kandalech[cd] na jednostkę powierzchni), kontrast, czas reakcji, kąty widzenia to owszem parametry brane pod uwagę przy kupnie matryc lecz producenci laptopów nie chcąc tak bardzo zagłębiać się w specyfikacje montowanych wyświetlaczy zrezygnowali z podawania tych danych)


! Przed dokonaniem zakupu laptopa upewnij się, że typ matrycy w którą jest zaopatrzony Tobie odpowiada. Poproś sprzedawcę o demonstrację i spróbuj popracować 30 minut na danym typie ekranu. Ten czas pozwoli ci sprawdzić czy patrzenie na ekran nie męczy i nie sprawia trudności w pracy.

! Przed samym zakupem notebooka, przy sprawdzaniu czy nie ma jakiś widocznych defektów każ go sobie włączyć i sprawdź każdy piksel po pikselu czy wszystkie świecą. Testu dokonaj każąc sprzedawcy wyświetlać odpowiednio biały, czarny, czerwony, zielony i niebieski, cały ekran. Każde przekłamanie koloru, każdy piksel, który odstaje kolorem od reszty uznaje się za uszkodzony(może być cały uszkodzony, lub jedna z jego składowych RGB). Po zapłaceniu i odkryciu nawet kilku pikseli uszkodzonych na swojej matrycy, sprzedawca nie musi wymienić laptopa. Dzieje się tak gdyż standardy (np. TCO 99), które spełniają matryce uwzględniają jakiś procent uszkodzonych pikseli.TFT · LCD · XGA · SXGA · WXGA · WSXGA · TCO 99 · Crystal Brite · Tru Brite · Crystal View · matryca

Wydrukuj poradnik-kompendium o wybieraniu laptopa
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->