Jak dobrze wybrać laptopa / notebooka?

4. Gniazdka, porty przez które laptop komunikuje się ze światem.


Laptop może być płaskiLaptop długiLaptop ciężkiLaptop drogiNotebookWymarzony notebookCzy kierować się wyglądem
Strona główna | 1.Matryca  2.Procesor  3.Dysk twardy  4.Interfejsy  5.Pamięć RAM  6.Waga  7.Wskaźnik  8.Długość czasu pracy na baterii  9.Inne cechy, dodatki  | Poradnik kieszonkowy | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Interfejsy (ang. interfaces) - czyli możliwe sposoby podłączenia laptopa do urządzeń zewnętrznych. Wliczone są tu zarówno połączenia przewodowe(USB,LAN, Modem, TV-out, Wire-Fire, itd.), jak i bezprzewodowe (WiFi, Bluetooth, itd.). Należy pamiętać im więcej interfejsów tym lepiej. Laptop to urządzenie, które może zgrywać dane z innych źródeł, może przesyłać dane przez sieci, może mieć podłączone różne urządzenia peryferyjne. Warto zatem przewidzieć, że w przyszłości kupimy kamerę cyfrową, zatem dobrze by notebook był wyposażony w złącze Wire-Fire. Więcej o każdym ze spotykanych w komputerach przenośnych standardów poniżej:
 • USB(Univesal Serial Bus) - najpopularniejsze z wszystkich komputerowych złączy. Warto by notebook miał ich przynajmniej 3. Jedno z nich od początku będzie zajęte przez przyłączaną mysz, więc pozostaje ich mniej już na starcie. To złącze może być wykorzystywane do podłączania urządzeń peryferyjnych (mp3-plyery, drukarki, kamerki, i inne, jak również do łączenia ze sobą komputerów. Warto szczególną uwagę zwrócić by laptop miał USB po bokach, gdyż celowanie do gniazdka z tyłu laptopa jest niewygodne. Złącze występuje w trzech wersjach:
  • USB 1.1 - starsza i wolniejsza wersja, pracująca z maksymalną prędkością przesyłu 12 Mbit/s. Laptop wyposażony w tą wersję złącza to przeżytek. Gdy nie podano wersji można przyjąć, że producent zastosował tą wersję.
  • USB 2.0 o wiele szybsza, jej maksymalna prędkość to 480 Mbit/s
  • USB 3.0 - najbardziej pożądana wersja popularnego złącza. Jej charakterystyczna cecha to kolor niebieski wewnątrz metalowego kołnierza portu. Bardzo szybkie i przyszłościowe gniazdo.
  Laptop powinien być wyposażony gniazdka USB w standardzie USB 2.0 (USB 1.1 to już przeżytek), a najlepiej co najmniej jedno-dwa gniazda USB 3.0.
  Gniazda USB - tutaj w potrójnym zestawie
 • Wi-Fi(ang.Wireless Fidelity, czyli `bezprzewodowa dokładność`) to standard bezprzewodowych sieci komputerowych. Bardzo popularny i szeroko rozpowszechniony dzięki powstającym jak grzyby po deszczu HotSpotom (miejscom gdzie za pomocą tej technologi oferowany jest dostęp do Internetu). Laptopy standardowo posiadają Wi-Fi w wersjach:
  • 802.11b - zasięg do 96m, prędkość do 11Mb/s
  • 802.11g - prędkość do 54 Mb/s. (+jest całkowicie zgodny w dół ze standardem 802.11b)
  Większość obecnie sprzedawanych notebooków posiada Wi-Fi.
 • LAN to określenie spotykane w specyfikacjach komputerów, oznaczające możliwość połączenia z siecią lokalną (nazywaną również Ethernetem). Posiadanie karty sieciowej (czyli interfejsu LAN) to zupełny standard w notebookach. W niektórych specyfikacjach podaje się również prędkość karty sieciowej (może być 10/100/1000 MBit/s). Czym więcej tym lepiej, choć standardem jest 100Mbit, spotyka się laptopy umożliwiające pracę w sieci z prędkością 1000Mbit (a ten standard sieci ma nazwę GigabitEthernet, oczywiście kompatybilność ze słabszymi wersjami jest zachowana).
  Gniazdo LAN - Ethernet
 • eSATA to port umożliwiający podłączenie zewnętrznego dysku twardego. Pozwala on osiągnąć prędkość połączenia taką samą jak osiągają wewnętrzne dyski (w standardzie SATA II). Port ten dla wygody często jest integrowany z portem USB więc jedno gniazdo spełnia wtedy dwie funkcje. External SATA port
 • TV-out to gniazdo pozwalające podłączyć laptop do telewizora. W ten sposób można oglądać filmy, zdjęcia, prezentacje, które są `emitowane` przez kartę graficzną naszego notebooka. Obecne laptopy oferują kilka sposób na wyprowadzenie obrazu na zewnętrzny monitor czy telewizor:
  • S-Video - stało się standardem jeszcze w dobie sygnału analogowego dlatego sprawdza się idealnie z telewizorami starszego typu. Spotykane gniazda są różne: 4,6,7,9-pinowe.
   Gniazdo s-video 4 pinoweGniazdo s-video 7 pinoweGniazdo tv-out
  • HDMIHDMI port - to kolejny port pozwalający podłączyć nasz komputer do telewizora lub innego monitora, z tą jednak różnicą że obraz jest tu przesyłany cyfrowo. Standard pozwala osiągnąć jakość nawet Full HD, lecz karta graficzna laptopa musi wspierać taką rozdzielczość. W dobie telewizorów cyfrowych jest to rozwiązania nadzwyczaj popularne. Warto dodać że HDMI pozwala również przesyłać dźwięk - port jednak musi być zintegrowany z kartą muzyczną laptopa.
  • DVIgniazdo DVI - to kolejny standard łączenia karty graficznej laptopa z urządzeniami wyświetlającymi. Pozwala na przesyłanie obrazu cyfrowo. Ma jednak możliwość przesyłania obrazu analogowego (w zależności od wersji). W najnowszych kartach graficznych wyjście to także może przesyłać dźwięk. Wersje cyfrowe(DVI-D, DVI-I) są kompatybilne z HDMI (istnieją przejściówki kablowe z DVI do HDMI).
  • Display PortDisplay Port - mniej spotykany standard przesyłanie obrazu(ale także dźwięku) cyfrowo. Kompatybilny z HDMI i DVI co pozwala kupić tanie przejściówki do tych standardów.
 • Modem to urządzenie pozwalające nawiązywać połączenia z innymi komputerami za pomocą linii telefonicznej. Gniazdko w laptopie niczym się nie odróżnia od tego jakie mamy w telefonie. Modemy montowane w notebookach to najczęściej urządzenia pracujące w standardzie 56k v.90. Transmisje uzyskiwane na takim urządzeniu możemy nazwać powolnymi ale odcięci od świata z możliwością korzystania z Internetu nawet powolnego z pewnością by ucieszyła.
  Gniazdo modemowe
 • Fire-Wire (nazywane również IEEE1394) to łącze o ultra szybkiej transmisji. Jest wysoce przydatne przy zgrywaniu danych z kamer cyfrowych, i wymianie danych z urządzeniami pamięci masowej. Prędkości uzyskiwane poprzez ten interfejs mogą dochodzić do nawet 400 Mb/s.
  Gniazdo wirefire
 • Line-In, Microphone, Line-out to `zakończenia` karty muzycznej. Większość z obecnie produkowanych laptopów posiada wbudowane karty muzyczne i głośniki. Dzięki nim możemy odtwarzać i rejestrować dźwięki. Gniazda te umożliwiają podłączenie mikrofonu (oprócz tego mikrofon często jest wbudowany w laptopa), zewnętrznych głośników czy słuchawek. Gniazda te są zazwyczaj typu Jack (np. jak w Walkmanie).
  wyjścia/wejścia audio
 • COM(gniazdo typu DB-9), port szeregowy. Powoli zapominane i nie potrzebne. Kiedyś służyło do łączenia urządzeń, podłączania myszy itd. dziś nie potrzebne.
 • LPT(Centronics), port równoległy, wykorzystywane w głównej mierze do podłączania urządzeń peryferyjnych. Dziś w zasadzie nie potrzebne
 • Irda port podczerwieni (nazywany również CIR). Pozwala na komunikowanie się urządzeń poprzez niewidoczne światło. Wiele urządzeń peryferyjnych potrafi współpracować z takim portem. Warto posiadać taki port w notebooku choćby ze względu na możliwość szybkiego zgrania danych z telefonu komórkowego(wiele modeli komórek posiada `podczerwień`.
 • Bluetooth to technologia bezprzewodowej komunikacji na krótkich dystansach. Wśród urządzeń, które wspierają taki sposób komunikacji są klawiatury, palmtopy, telefony komórkowe i inne. Jest to nowocześniejszy standard niż Irda, gdyż do komunikacji urządzenia nie muszą siebie widzieć (nie jest konieczne by - tak jak w Irda - wiązka światła musiałaby być skierowana). W Bluetooth komunikacja następuje na zasadzie fal radiowych.
 • Gniazdo PCMCIA to gniazdo do którego można włożyć różne karty rozszerzające funkcjonalność naszego laptopa (np. dodatkową kartę sieciową). Standardem są gniazda PC Card Slot type II i III. Każdy obecnie produkowany notebook posiada takie gniazdo.
 • Czytnik kart pamięci od jakiegoś czasu miłym dodatkiem stały się wbudowane czytniki kart pamięci (np. takich, jak te używane w aparatach cyfrowych). Za pomocą takiego gniazda można bezpośrednio odczytywać i zapisywać dane na takiej karcie. Jest to niezwykle przydatne i działa jak najbardziej na plus.USB · Wi-Fi · LAN · TV-out · Fire-Wire · LPT · Irda · Bluetooth · PCMCIA · modem · interfaces · interfejsy · złącza · DVI · HDMI

Wydrukuj poradnik-kompendium o wybieraniu laptopa
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->