Jak dobrze wybrać laptopa / notebooka?

3. Dysk twardy: szybkość, ogólna pojemność i cache


Laptop może być płaskiLaptop długiLaptop ciężkiLaptop drogiNotebookWymarzony notebookCzy kierować się wyglądem
Strona główna | 1.Matryca  2.Procesor  3.Dysk twardy  4.Interfejsy  5.Pamięć RAM  6.Waga  7.Wskaźnik  8.Długość czasu pracy na baterii  9.Inne cechy, dodatki  | Poradnik kieszonkowy | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Dysk twardy to element bez którego trudno sobie wyobrazić komputer. Tak też jest w świecie komputerów przenośnych. Każdy jest wyposażony w dysk twardy. Niestety, by obniżyć cenę laptopa producenci wkładają do komputerów dyski wolne. Mimo całkiem dużych pojemności praca na niach jest uciążliwa, gdyż cały system oczekuje aż dysk wykona operacje.
Dyski twarde charakteryzuje kilka parametrów:
 • typ dysku - w dziedzinie dysków nastąpił przełom. Na rynku są już dostępne komputery przenośne z dwoma typami dysków:
  • HDD (ang. Hard Disk Drive) - standardowych dyski mechaniczne - dane są zapisywane na talerzach, które wirują w czasie pracy. Charakteryzują się tykającym dźwiękiem połączonym z szumieniem, oraz awaryjnością(z czasem ograniczoną jednak do minimum). Ich pojemności są natomiast ogromne a cena umiarkowana.
  • SSD (ang. Solid State Drive) - oparte o rozwiązania zaczerpnięte z pamięci Flash. SSD są szybsze niż HDD, zupełnie bezgłośne, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Spotykane obecnie pojemności SSD w laptopach to 32-256GB (czyli mniej niż HDD). Niestety są one również droższe niż tradycyjne dyski. Ze względu na ich ograniczone pojemności dyski SSD są częściej montowane w netbookach niż w tradycyjnych laptopach.
 • pojemność dysku - to parametr najbardziej znany. Jest wyrażony w Gb. Standardem w laptopie stało się 200Gb - 400Gb(dla HDD). Zdarzają się już notebooki z dyskami 1000Gb (należy się spodziewać dalszego dynamicznego przyrostu pojemności).
  Mając jeszcze większe ilości danych warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowego dysku zewnętrznego, który również może służyć jako bezpieczna kopia zapasowa dysku w laptopie. W tym miejscu należy wspomnieć o mały przekłamaniu stworzonym-jak się wydaje-w celach marketingowych(poniżej).
  ! Przykład: laptop posiada dysk 40Gb, czyli powiedzielibyśmy, że ma pojemność (40 x 1024x1024x1024 = 42 949 672 960 bajtów), w rzeczywistości dostajemy produkt o pojemności (40 x 1 000 000 000 = 40 000 000 000 bajtów). To daje już na starcie stratę 2949672960 bajtów (2,74 GB). Nasz laptop po starcie systemu w parametrach dysku będzie pokazywał ~37,26GB. Warto o tym wiedzieć by nie mieć przykrej niespodzianki.
 • szybkość dysku - jest to chyba najważniejszy parametr dysku. Cóż nam z dysku który jest wielki, ma ogromną pojemność, gdy działa bardzo wolno. Przyjęło się wyrażać prędkość dysku w takich parametrach jak prędkość odczytu, zapisu itd., lecz od jakiegoś czasu zaczęto stosować parametr w miarę oddający prawdziwą prędkość dysku - liczbę obrotów na minutę. Na rynku mamy notebooki wyposażone w dyski których prędkości zawierają się w przedziale 4200-7200 obrotów na minutę. Warto wiedzieć, że w komputerach stacjonarnych dawno już standardem stało się 7200 obr./min. Dysk 4200 obr/min. jest zdecydowanie za wolny. Laptop wyposażony w taki dysk zawsze będzie dawał wrażenie `mulenia`. Dysk o 5400 obrotach, to z pewnością najlepsza alternatywa. Nie jest to może `demon szybkości` ale jest w rozsądnej cenie. Liczba obrotów nie ma zastosowania w dyskach typu SSD.
 • ilość pamięci cache to parametr określający wielkość pamięci podręcznej dysku. Im więcej tym lepiej. Standardem jest już 8 MB. Pamięć cache przyspiesza znacząco działanie dysku więc warto by dysk był wyposażony w 4 MB cache najmniej. Ten parametr nie ma zastosowania dla dysków typu SSDdysk twardy · 100GB · 300GB · 700GB · 7200 · 5400 · cache · dysk w notebooku · SSD · HDD

Wydrukuj poradnik-kompendium o wybieraniu laptopa
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->